Kraków, dnia 25 stycznia 2024 roku
Pan
Adam Bodnar
Minister Sprawiedliwości
Prokurator Generalny
Szanowny Panie Ministrze,
w odpowiedzi na przekazany drogą e-mail list Pana Ministra Prokuratora Generalnego z dnia 15 stycznia 2024 roku, skierowany do wszystkich prokuratorów, asesorów, asystentów, urzędników i pracowników prokuratury, MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ Pracowników Sądownictwa
i Prokuratury wyraża gotowość do podjęcia współpracy w celu poprawy bytu materialnego, warunków pracy i podniesienia godności zatrudnionej kadry urzędniczej. Organizacji związkowej jest bliska idea wyrażona w liście Pana Ministra o konieczności przywrócenia elementarnej sprawiedliwości w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury, w wielu aspektach jej funkcjonowania. Organizacja związkowa MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ działająca na terenie powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury od lat czyni starania związane z poprawą bytu materialnego zatrudnionych pracowników, odnosząc w tym zakresie czasem mniejsze, czasem większe sukcesy. Jest nam niezmiernie miło przyjąć słowa Pana Ministra o otwartości i chęci podjęcia starań zmierzających do poprawy płacy i jakości pracy kadry urzędniczej, co zdecydowanie wpłynie na podniesienie godności zatrudnionych urzędników. W ramach powszechnych jednostek organizacyjnych zatrudnienie znajdują tysiące pracowników, którzy przez wszystkie lata rzetelnie i z ogromnym zaangażowaniem (często kosztem życia prywatnego) wykonują obowiązki służbowe, za które należy im się godziwe wynagrodzenie, a nie tylko stałe przypominanie przez Kierownictwo poszczególnych jednostek o prestiżu miejsca, w którym pracują. Pracownicy powszechnych jednostek organizacyjnych są od lat zaniedbywani w zakresie godziwego wynagrodzenia za świadczoną pracę, doświadczenie, profesjonalizm i opanowanie, który nawet w sytuacjach kryzysowych lub zmian organizacyjnych pozwolił na zapewnienie pracy powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w sposób ciągły, bez uszczerbku dla stron, czy prowadzonych postępowań. Organizacja związkowa pragnie zwrócić uwagę Pana Ministra na konieczność podjęcia prac związanych ze zmianą rozporządzenia normującego stanowiska i szczegółowe zasadny wynagradzania urzędników i innych pracowników z uwagi na od lat nieaktualizowane stanowiska (np. palacz c.o., operator urządzeń elektronicznych/powielających czy telefonista), a także wprowadzoną znaczną rozpiętość w zakresie ustalonych tzw. „widełek płacowych” (3 600zł – 15 000zł), które w ramach kraju powodują znaczne dysproporcje płacowe na tych samych stanowiskach i przy tym samym zakresie obowiązków zatrudnionej kadry (większość zatrudnionej kadry plasuje się bliżej dolnej granicy tych „widełek” np. młodszy referent w PK 3937zł do 8 477zł, referendarz od 3 600zł w Przemyślu do 8 716zł w Gdańsku, analityk kryminalny od 3 600zł we Wrocławiu do 7 439zł w Białymstoku, a w PK nawet 8 477zł).
MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ w ostatnim czasie wykonała wstępną analizę uzyskanych w ramach
IP danych w zakresie pensji zasadniczych i widzi konieczność rozpoczęcia sygnalizowanych zmian od prac nad tym właśnie aspektem działania prokuratury. Zmiana powołanego zarządzenia zdecydowanie wpłynie w korzystny sposób na jakość życia zatrudnionej na stanowiskach nieorzeczniczych kadry i wyciszy coroczne fale protestów, związanych z ubożeniem pracowników zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości. Podnoszenie od lat pensji minimalnej powoduje znaczne spłaszczenie poziomu wynagrodzeń doświadczonych pracowników, co nie wpływa motywująco na pozostanie w szeregach powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratur doświadczonej kadry.
Z wyrazami szacunku
Pełnomocnik ds. pracowników prokuratury
MOZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ
Pracowników Sądownictwa i Prokuratury