W dniu 16 czerwca 2025 roku odbyło się spotkanie w Prokuraturze Krajowej. Spotkanie dotyczyło dalszych działań związanych z podniesieniem wynagrodzeń pracowników oraz zniwelowania różnic w wynagrodzeniach poszczególnych grup stanowiskowych.
W spotkaniu uczestniczyli: [-] Prokurator Krajowy – Pan Dariusz Korneluk, [-] Zastępca Prokuratora Krajowego – Pan Marek Jamrogowicz, [-] Dyrektor Biura Budżetu i Majątku Prokuratury – Pan Lesław Wydra. Stronę związkową reprezentowali: [-] Edyta Odyjas, Małgorzata Pietruszka, Edyta Wsuł i Aneta Szczepańska.
Tematem spotkania był przede wszystkim drugi etap podwyższania wynagrodzeń, a w szczególności różnicowania ich na poszczególnych stanowiskach – zaplanowany i uzgodniony wcześniej z przedstawicielami związków zawodowych na spotkaniach.
W czasie spotkania uzyskaliśmy informacje, że Prokuratura Krajowa oczekuje jeszcze na propozycje i sugestie kierunku do podniesienia wynagrodzeń z wszystkich podległych prokuratur. Termin do nadsyłania proponowanych rozwiązań zakreślono do 15 lipca 2025 roku. Zostaliśmy też poinformowani o nieoczekiwanych wydatkach związanych z podwyższeniem opłat przesyłek przez Pocztę Polską – co nieco komplikuje plany związane z realizacją drugiego etapu.
Przedstawiliśmy nasze sugestie i propozycje dotyczące dalszych działań oraz argumentowaliśmy konieczność ich niezwłocznego wprowadzenia.
Po zapoznaniu się z naszą propozycją zasugerowano nam, abyśmy dodatkowo przeprowadzili aktualną analizę wynagrodzeń w skali całej Polski co pozwoli na oszacowanie kosztu różnicowania wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach i zniwelowania dysproporcji – co jest konieczne w celu pozyskania dodatkowych środków.
Czeka nas zatem gigantyczna praca związana z pozyskaniem i analizą danych z prokuratur w całej Polsce. W związku z powyższym kolejne spotkanie zostało zaplanowane na wrzesień (konkretna data nie jest jeszcze wskazana) i na to spotkanie mamy przygotować analizę.
Ostatnim etapem, do którego zmierzamy jest oczywiście ustawa regulująca systemowe rozwiązania wynagrodzeń pracowników prokuratury. Jednak prace nad ta ustawą ma podjąć Ministerstwo Sprawiedliwości. Prokuratura Krajowa jeszcze nie otrzymała projektu tego aktu prawnego – ani do konsultacji, ani do dalszych prac.
W związku z powyższym aktualnie konieczne jest pilne wprowadzenie drugiego etapu podwyższania wynagrodzeń, stąd też na wrześniowym spotkaniu będziemy oczekiwali już konkretnych deklaracji ze strony Prokuratury Krajowej.
Kolejnym tematem było polecenie Pana Prokuratora Krajowego w kwestii wypłat premii z oszczędności, które wynikają m.in. ze zwolnień lekarskich – tj. premie otrzymują te jednostki prokuratury, w których wygenerują się takie oszczędności. W naszej ocenie nie jest to dobre rozwiązanie. Może się bowiem zdarzyć, że będą prokuratury, które nie otrzymają premii.
W dniu 25 marca 2025 roku do Pana Prokuratora Krajowego skierowane zostało pismo z apelem o wycofanie się z tej decyzji. Czekamy na odpowiedź. Otrzymaliśmy jednak informację, że jest to rozwiązanie, które wymaga sprawdzenia jak będzie funkcjonować po jego wprowadzeniu.
Działalność związków zawodowych to bardzo ważna droga do poprawy sytuacji finansowej pracowników prokuratury. Pojedynczy pracownik nigdy nie będzie skuteczny tak jak organizacja reprezentująca grupę pracowników. W najbliższym czasie czekają nas bardzo intensywne działania i ogrom pracy. Dlatego serdecznie zapraszamy do wstępowania do naszej organizacji, bo siłą związku jest ilość jego członków, a nam teraz potrzebna jest siła.