18.07.2024 Spotkanie ws. pracowników prokuratury

W dniu 18 lipca 2024 roku – w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie – odbyło się bardzo ważne i długo wyczekiwane przez pracowników prokuratury spotkanie. Dotyczyło ono ustalenia trybu i zakresu prac nad przygotowaniem nowej ustawy regulującej status pracowników prokuratur.

[UCZESTNICY SPOTKANIA]

Gospodarzem spotkania był reprezentujący Ministerstwo Sprawiedliwości Sekretarz Stanu – Pan Arkadiusz Myrcha.

W wydarzeniu tym uczestniczyli również przedstawiciele Prokuratury Krajowej:

• Marek Jamrogowicz – Zastępca Prokuratora Krajowego,
  • Jarosław Onyszczuk – Dyrektor Biura Prezydialnego,
  • Joanna Garus– Prokurator

oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości czuwający nad przebiegiem procesu legislacyjnego:

• Marcin Gubała – Dyrektor Departamentu Legislacyjnego,
  • Łukasz Paszka – Zastępca Dyrektora Departamentu Legislacyjnego,
  • Jakub Kalbarczyk – Zastępca Departamentu Prawno Karnego,
  • Marek Łukaszewicz – Dyrektor Biura Ministra,

a także zaproszeni na to spotkanie przedstawiciele związków zawodowych działających na terenie powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Naszą organizację reprezentowały:

• Edyta Odyjas – Przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność”,
  • Agnieszka Chawińska – pełnomocnik MOZ NSZZ „Solidarność” ds. pracowników prokuratury,
  • Małgorzata Pietruszka – koordynator MOZ NSZZ „Solidarność” ds. pracowników prokuratury.

[PRACE NAD REGULACJAMI USTAWOWYMI PRACOWNIKÓW PROKURATURY]

W czasie spotkania ustalono, że prace nad ustawą będą przebiegały w sposób analogiczny do prac obejmujących pracowników sądów (te ruszają już 23 lipca br., w związku z czym aby prace związane z pracownikami prokuratur toczyły się równolegle zaproponowano termin na sierpień br. – co zostało zaakceptowane przez wszystkich uczestników spotkania) i będą organizowane w formie konferencji na których przedyskutowane zostaną kwestie pragmatyki zawodowej pracowników prokuratury.

Pierwsze spotkanie i panel tematyczny ma dotyczyć:

• zakresu zadań wykonywanych przez pracowników sądów/prokuratur, z uwzględnieniem ich szczególnej roli w zakresie zapewnienia prawidłowej organizacji działalności administracyjnej sądów/prokuratury;
  • podstaw prawnych zatrudniania pracowników sądów/prokuratur, z czym może się wiązać zagadnienie ewentualnego zróżnicowania pozycji zawodowej poszczególnych grup pracowników;
  • kwestii podległości służbowej pracowników sądów/prokuratury, w szczególności ich relacji pracowniczych z dyrektorem sądu i prezesem sądu oraz odpowiednio prokuratorem – kierownikiem jednostki;
  • relacji i pozycji korpusu pracowników sądów/prokuratury w stosunku do innych korpusów urzędniczych, w szczególności kwestia możliwości dokonywania transferów między tymi korpusami.

Podczas spotkania nie zapadła wiążąca decyzja czy regulacje odnoszące się do pracowników prokuratur zostaną objęte osobną ustawą, czy też, co wydaje się być najbardziej korzystnym rozwiązaniem z uwagi na konieczność podniesienia statusu pracowników prokuratury jako kolejny rozdział w całościowej ustawie regulującej Prawo o prokuraturze.

Przedstawiciele Departamentu Legislacyjnego zgodnie potwierdzili, że zapoznają się z każdym z proponowanych rozwiązań przez stronę społeczną.

[POZOSTAŁE ZAGADNIENIA]

Zastępca Prokuratora Krajowego – Marek Jamrogowicz zapewnił, że jeszcze dziś lub jutro zapozna się z kwestią związaną z uruchomieniem środków w wysokości 3% z funduszu nagród (jakie otrzymali pracownicy sądów) i udzieli odpowiedzi na pisma kierowane przez związki zawodowe w tym temacie.

Na spotkaniu przypomniano także, że Minister Sprawiedliwości w dniu 23 lipca br. spotyka się z Ministrem Finansów w sprawie pozyskania środków na podwyżki dla pracowników prokuratury, a także pracowników sądów na rok 2025.

W przyszłym tygodniu kolejna dawka ważnych informacji odnośnie pracowników prokuratury. Bądźcie czujni, aby nic Wam nie umknęło. Mimo sezonu urlopowego MOZ NSZZ „Solidarność” PSiP ma przed sobą wiele zadań dla polepszenia bytu pracowników prokuratury przez tyle lat zaniedbywanych.